Liposuction (Yağ Aldırma) Nedir?

Liposuction, temelde yağ aldırma operasyonudur. İşlem esnasında uzman hekim, vücudun farklı yerlerinde bulunan fazla yağları gerekli işlemlerle yok eder.

Yağ aldırma ameliyatını detaylı olarak inceleyen kişiler, bu ameliyatın zayıflamak için yardımcı bir araç olduğunu görür. Bu işlemi doğrudan kilo verme ameliyatı olarak görmek, yanlış bir tutumdur.

Sağlıklı şekilde kilo vermek isteyen kişiler, öncelikle beslenme şeklini bir düzene sokmalıdır. Sonrasında yardımcı bir yöntem olarak, yağ aldırma ameliyatından faydalanabilir.

Liposuction sonrasında, düzenli bir beslenme ve egzersiz rutiniyle istediğiniz kiloya rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Liposuction ameliyatı hakkında en detaylı bilgilendirme için bizimle istediğiniz zaman irtibata geçebilirsiniz.

Liposuction Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Diyet ve düzenli egzersizle hızlı verilen kilolar sonrasında, vücudun belirli bölgelerinde yağ birikmesi görülür. Dirençli yağ hücreleri olarak adlandırılan bu durum, liposuction operasyonuyla sona erer. Yağ alma operasyonlarında temel olarak üç farklı yöntem kullanıyoruz. Bu yöntemleri sıralamak gerekirse:

 • Islak teknik yöntemi,
 • Tümesan tekniği,
 • Daha teknolojik bir yöntem olan Ultrasonic Vazer yağ aldırma operasyonu şeklinde sıralayabiliriz.

En etkili yağ aldırma operasyonu için gerekli tüm tetkikleri öncesinde yapmaktayız.

Liposuction Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Yağ aldırma ameliyatını yapmadan önce, hastaların bazı noktalara dikkat etmesi gerekmektedir. Bilmeniz gerekenleri sıralamak gerekirse, genel olarak şu şekilde bir sıralama yapabiliriz:

 • Yağ aldırma ameliyatının diyet ve spora bir alternatif olmadığının bilincinde olmalısınız.
 • Kilo verme gibi bir düşünceniz varsa öncelikle spor ve egzersiz yöntemini denemelisiniz.
 • Yağ aldırma ameliyatının çatlaklarınızı gidermeyeceğinin bilincinde olmalısınız.
 • Selülitlerinizin bir anda yok olmasını beklememelisiniz.
 • İşlem sonrası beslenme düzeninize dikkat etmezseniz, bölgesel yağlanmaların geri döneceğinin bilincinde olmalısınız.

Liposcution Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Yağ aldırma ameliyatı sonrasında, özel olarak bazı noktalara dikkat etmelisiniz. Bu noktalar hakkında kısaca bilgi vermemiz gerekirse, şu şekilde özetleyebiliriz:

 • Şeker, tatlı ve hamur işlerinden kesinlikle uzak durmalısınız.
 • Et, tavuk ve balık gibi protein yönünden yüksek besinleri beslenme düzeninize dahil etmelisiniz.
 • Vücudunuzda ödem oluşmaması için tuzlu besinlerden uzak durmalısınız. En az 4 ay boyunca, hekiminizin kontrolünde tuzdan uzak durmalısınız.
 • Şekerli ve unlu gıda tüketimini en aza indirmelisiniz.
 • Dehidrasyon oluşmasını engellemek adına, alkollü içeceklerden uzak durmalısınız.

Liposuction İçin Kimler Uygundur?

Yağ aldırma operasyonun uygulanabilmesi için kişinin belirli şartları taşıyor olması gerekir. Bu şartları taşımayan kişilerden, öncelikle bu şartların yerine getirmesini bekliyoruz. Liposuction uygulaması için uygun şartları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Vücut kitle indeksinizin 30’un altında olması gerekir.
 • Kilosu 20 birim ve altında olan kişilere yağ aldırma ameliyatı uygulanır. Basit bir tabirle anlatmak gerekirse boyunuz 1.60 cm ise kilonuzun 80 kg ya da altında olması gerekir.
 • Tedavi, selülit tedavisini içermemektedir.

Liposcution Yöntemleri Nelerdir?

Yağ aldırma ameliyatında, liposuction yöntemleri temelde üç kısma ayrılır. Hastanın mevcut durumu ve tahlil sonuçlarına göre bu üç ameliyat şeklinden birisi uygulanır. Bu üç yöntemi, şu şekilde açıklayabiliriz:

 • Islak teknik yağ aldırma ameliyatı: Bölgesel yağ olan bölgelere, sıvı doldurulması işlemi olarak tanımlanabilir.
 • Ultrasonik yöntemle yağ aldırma ameliyatı: Yağlanmanın olduğu bölgelere boncuk doldurulması işlemidir.
 • Lazer yağ aldırma ameliyatı: Üç teknik içinde en teknolojik olanıdır. Yağ bölgelerine lazer tedavisi uygulanır.

Liposuction Tekniği Hangi Bölgelere Uygulanabilir?

Yağ aldırma operasyonlarında en önemli kıstas, vücudunuzun şeklidir. Uygulanacak tedavi yöntemine, vücut ölçüleriniz sonucunda karar vermekteyiz.

Başta karın ve basen bölgesi olmak üzere, vücudunuzda fazla yağlanma olan her yerde, yağ aldırma operasyonu uygulanır. Günümüzde ek olarak, koltuk altı sarkmalarında da yağ aldırma tedavisi uygulanır. Yağ aldırma operasyonunda, herhangi bir iz kalmadığından sıklıkla tercih edilmektedir.

Liposuction En Sık Nerelerde Tercih Ediliyor?

Yağ aldırma operasyonu, boyun yanak, kol, karın ve basen bölgesinde uygulanabilir. Bu bölgeler yağlanmaya daha uygun olan alanlardır. Hastalar diyet ya da egzersizle veremedikleri yağlarından, yağ aldırma ameliyatı sayesinde kurtulabilir. Günümüzde rahatsız edici yağlardan kurtulmanın en etkili yöntemi, liposuction tedavisidir.

Kadınlar yağ aldırma ameliyatını en fazla tercih eden grup içerisinde yer alır. Kadınlarda yağ aldırma operasyonları en çok; karın, uyluk ve kalça bölgesinde uygulanmaktadır. Erkeklerde ise en çok, karın etrafında oluşan fazla yağlarda uygulanır.

Liposuction Sonuçları Kalıcı Mıdır?

Uygulanan tüm yağ aldırma operasyonlarında, fazla yağlar kalıcı olarak uzaklaştırılır. Bu aşamada, doğru tetkik ve tedavi yöntemleri uygulanması gerekir.

Vücut şeklinizin bir daha deforme olmaması adına, doğru muayene işlemlerinin yapılması gerekir. Uygulanan liposuction tedavisi sonucu, yağlanma minimum seviyeye iner.

Liposuction Ameliyatı Genel Anestezi İle Mi Yapılır?

Yağ aldırma ameliyatında, genel anestezi, işlem yapılan bölgeye göre değişiklik gösterir. Sadece tek bir bölgede uygulanan operasyonlarda, lokal anestezi tercih edilir. Daha büyük bölgelerde uygulanan yağ aldırma ameliyatında, genel anestezi kullanmaktayız.

Başvuran hastalarımızın tercihleri, bu noktada bizim için de belirleyici olmaktadır. Yağ aldırma ameliyatında işlemleri, uzman anestezisler eşliğinde gerçekleştirmekteyiz. Amacımız, en güvenli ortamda, işlemi rahatlıkla yaptırmanızdır.

Liposuction Ameliyatı Riskleri Nelerdir? Yan Etkisi Var Mıdır?

Her cerrahi operasyonda olduğu gibi yağ aldırma ameliyatında da bazı riskler bulunur. Ancak yağ aldırma ameliyatının içerdiği riskler oldukça azdır. Nadir olarak karşılaşabileceğiniz bazı semptomları:

 • Enfeksiyon problemleri,
 • Kanama,
 • Ciltte oluşan ülser,
 • Sinirde yaralanmalar şeklinde sıralayabiliriz.

Yağ aldırma ameliyatlarının genelinde, günümüze kadar bir ciddi bir sağlıksal sorun ortaya çıkmamıştır. Morarma ya da şişme gibi yan etkiler görseniz bile bu etkiler kısa sürede ortadan kalkar.

Liposuction Kilo Verme Amacıyla Yapılabilir Mi?

Yağ aldırma ameliyatları doğrudan kilo verme amacıyla uygulanmaz. Düzenli diyet ve egzersizle verdiğiniz kiloların ardından, vücudunuzun bazı yerlerinde ölü yağ hücreleri görebilirsiniz.

Bu yağ hücrelerini aldırarak daha sıkı ve göze hoş gelen bir görünüm için yağ aldırma ameliyatından yardım alabilirsiniz. İşlemde en net sonuçları alabilmek adına, cerrahi operasyon sonrası, beslenme düzeninize dikkat etmeye devam etmelisiniz.

Bir Seferde Kaç Litre Alınabilir? Liposuction Tekrar Yapılabilir Mi?

Yağ aldırma ameliyatında, hastanın vücut dengesini ve sağlığını ön planda tutuyoruz. Bu nedenle vücut fonksiyonlarınızı bozmamak adına, tek seferde 4-5 litre yağ alıyoruz.

Sıvı ve kan vererek daha fazla yağ alınabilse de buna karar verebilmek adına öncelikle gerekli tetkikleri yapmayı uygun bulmaktayız. Uzman hekimimizin tercihi, yapılan operasyonda uygulanacak yöntemlerimiz adına belirleyici niteliktedir. Yağ alanları beklenenden genişse 3 ya da 6 ay arayla bir kere daha yağ aldırma işlemi uygulanır.

Liposuction Yaptıranların Yorumları

Yağ aldırma ameliyatı sonrasında, hastaların genellikle memnun kaldığını gözlemliyoruz. Yağ aldırma ameliyatlarının sonuçları, hastaların hayatlarını kökünden değiştirmektedir.

Onlara yeni bir dünyanın kapılarını açar. Bu hoş deneyimin ardından, hastalarımız kendini daha mutlu ve huzurlu hisseder. Bunları günlük hayattaki değişimlerinden de anlayabiliyoruz. Herkes için güvenilir bir yöntem olan yağ aldırma ameliyatını çevrelerine de tavsiye etmektedirler.

Liposuction Fiyatları 2023

Yağ aldırma ameliyatının fiyatları, uygulanan yönteme göre değişiklik gösterir. Uygulanacak bölgede yaşanabilecek komplikasyonlar da yağ aldırma ameliyatı fiyatlarını etkiler.

Liposuction fiyatları hakkında en doğru bilgiyi bizimle iletişime geçerek öğrenebilirsiniz. Liposuction fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.