Boyun germe, boyun bölgesindeki sorunları kolay bir şekilde giderebilmek adına uygulanır. Boyun bölgesinde yer alan estetik sorunlar; anatomik ya da yapısal sorunlardan kaynaklanır. Bu durumun sağlıklı şekilde düzeltilebilmesi, uygun cerrahi operasyonların gerçekleştirilmesiyle mümkün hale gelir.

Boyun bölgenizde yer alan deriniz oldukça incedir. Derinizin altında ince bir deri altı yağ dokusu bulunur. Deri altı yağ dokunuz, bazı durumlarda çene altınızda kalınlaşır. Boyun germe operasyonuyla bu ve diğer birçok anamolinin kısa sürede önüne geçebiliriz. Boynunuzdaki normal görünümün bozulmasının sebepleri:

 • Boyun derinizin ve çevresinin deformasyona bağlı olarak gevşeyip sarkması,
 • Boynunuzdaki platsuma kasının zaman içinde gevşemesi, buna bağlı olarak ciddi oranda sarkmalar görülmesi,
 • Boynun deri altında yer alan yağ yastıklarının büyümesi,
 • Boyun kas altı yağ yastıklarında görülen büyüme,
 • Küçük çene iskeletinde görülen bozulmalar,
 • Sarkık hyoid kemik yapısı sorunları,
 • Büyümüş ve sarkmış tükürük bezi sorunları şeklinde sıralanabilir.

Özellikle yaşlanmaya bağlı olarak, bu sorunlardan her birisini yaşayabilirsiniz. Yanaklarınızın her iki yanındaki yumuşak dokunun sarkması, yüzünüzde estetik olmayan bir görüntü yaratır. Hastaların gıdı sarkması olarak adlandırdıkları durum, dokuların sarkması ve çene altı kısımda birleşmesidir.

Boyun Germe Nasıl Yapılır?

Operasyon birçok farklı işlemin ortak ismidir. Boyun germe ameliyatı, tek bir ameliyatın ismi değildir. Boyun estetiği işlemlerinde, sizin için uygun olan tekniğe yalnızca hekiminiz karar verebilir.

Farklı operasyon tekniklerinden sizler için en uygun olanını, yalnızca gerekli tetkikleri yapan uzman doktorunuz bilir. Operasyon teknikleri, hastanın genel durumuna göre değişir. Bu konuyla ilgili en net kararı, doktorunuz verecektir.

Yağ alma operasyonlarını, genellikle genç hastalarda uygulamaktayız. Yağ alma, sık olarak başvurduğumuz bir yöntem değildir. Alınan yağ deride gevşeme yaptığından, özellikle yaşlılarda bunu tavsiye etmemekteyiz.

Yağ alma operasyonuna ek olarak uygulanan çene ilerletme operasyonu hacmi azaltmadan çene yapınızın düzeltilmesine yardımcı olur. Bu işlemi gerekli durumlarda protez yardımıyla da gerçekleştirebiliriz.

Operasyon öncesi ve sonrasında oldukça dikkatli olmanız gerekir. Bu aşamada, doktorunuzun sizler için tavsiyelerini göz önünde tutarak hareket etmelisiniz. Bu şekilde süreci daha sağlıklı ve acısız şekilde geçirebilirsiniz. Operasyonun başarılı bir şekilde gerçekleşmesi adına, bu şekilde davranmalısınız.

Boyun Germe Kimler İçin Uygundur?

Özelikle 50 yaş ve üzeri kadınlarda, yüz ve boyun bölgesinde yaşlanma belirtileri belirginleşmeye başlar. Bu durum can sıkıcı hale gelebilir. Estetik anlamda hoş olmayan bu duruma, aynada direk olarak şahit olabilirsiniz.

Göz ve alın çevresinde derin kırışıklıklara ek olarak, boyun kaslarının gevşemesi sonucu oluşan dikey bantlar, can sıkıcı bir görünüm ortaya çıkarır.

Operasyonu daha çok boyun bölgesinde, yaşlanma belirtileri gözlemleyen kişilere uygularız. Yaşlanma belirtileri, kişilerin olduğundan daha yaşlı görünmesine neden olur. Kısa vadede uygulanan etkili operasyonlar, kişilerin normal görünümlerini geri kazanmalarını sağlar. Boyun germe estetiği olmak isteyen kişilerin aşağıdaki şartları taşıması gerekir:

 • Sağlıklı bir vücut yapısına sahip olmalıdır.
 • Sigara ve alkol kullanmamalıdır.
 • Sağlıklı bir beslenme düzeni olmalıdır.

Yüz ya da boynunda germe ameliyatı düşünen kişiler, buna ek olarak boyun ve gıdı sarkması için de operasyon düşünebilir.  Bu iki operasyon bir arada uygulandığında, ortaya memnun kalacağınız bir görünüm çıkar. Sizler de boyun bölgenizde kırışıklıklara rastlıyorsanız erken dönemde önlem alabilmek adına bize ulaşabilirsiniz.

Boyun Germenin Öncesi Nelere Dikkat Edilmelidir?

Operasyon öncesinde bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir. Bu şekilde daha başarılı bir operasyon gerçekleştirebiliriz. Dikkat etmeniz gereken bazı noktaları, genel olarak şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Ameliyat öncesinde kan sulandırıcı ilaçlardan uzak durmalısınız. Özellikle aspirin ve benzeri ilaçlar, süreci daha kötü hale getirir.
 • Ameliyattan üç hafta öncesinde sigara ve alkol kullanımını tamamen bırakmalısınız. Sağlıklı bir operasyon geçirebilmek adına, nikotin ve alkolden uzak durmanız gerekir.
 • Ameliyattan 1 ay sonrasına kadar, saç boyamanız kesinlikle uygun değildir. Bu açıdan, ameliyat öncesinde saçlarınızı boyatabilirsiniz.
 • Saçınızı uzun tutmanız, ameliyat sonrasında uygulanacak pansuman izlerinin kapatılmasına yardımcı olur. Bu şekilde estetik olmayan görünümü de ortadan kaldırabilirsiniz.

Boyun Germenin Sonrası Bilinmesi Gerekenler

Operasyon sonrası daha başarılı sonuçlar alabilmemiz adına, bazı noktalara özel olarak önem göstermeniz gerekir. Bununla birlikte, operasyon sonrasında özellikle geceleri hafif bir sızı hissetmeniz oldukça normal bir durumdur. Oluşan şişliklerin etkisiyle ağrı az da olsa hissedilir. Bu durumun geçici olduğunun bilincinde olmalısınız.

Genellikle, operasyondan sonraki gün taburcu edilirsiniz. Bu aşamada, vücudunuzda oluşan sıvının dışarı atılabilmesi için drenler kullanırız. Drenlerin çıkarılma süresi, sıvının rengi ve miktarına göre değişiklik gösterir. Yaklaşık olarak 48 ile 72 saat arasında bir sürede dren değiştirme operasyonu gerçekleştirilir. Dikişlerin alınması ise 7 ile 10 gün arasında değişiklik gösterir.

Boyun germe operasyonu sonrasında, yüzünüzde morluk ve şişlik oluşabilir. Bunların geçmesi için belli bir süre gerekir. Morluklardan tamamen kurtulmanız için beklemelisiniz. Bir aylık süre sonunda, morluk ve şişlikler tamamen iner. Boyundaki soruna bağlı olarak, bu süre daha uzun da olabilir. İyileşme hızının daha kısa sürede olması adına, boynunuzu kalbinizden yüksekte tutmalısınız. Bunun sebebi doğru kan dolaşımını aktif tutmaktır.

Boyun Germe Teknikleri Nelerdir?

Operasyonlarda, birbirinden farklı teknikler kullanılır. Bu teknikler, hastanın boyun yapısı ve cerraha göre değişiklik gösterir. Yaptığımız tetkikler sonucunda:

 • En sık gerçekleştirilen türü olan yüz germe yoluyla yapılan,
 • Çene altından deri ve yağ dokusu alma şeklinde olan,
 • Derin planda yapılan yüz germe ameliyatları,
 • Derin boyun yapınızı şekillendiren germe ameliyatları,
 • Açık hatlı olarak yapılan germe ameliyatları,
 • Sadece yağ alma olarak gerçekleştirilen germe ameliyatları,
 • Yağ alma operasyonuna ek olarak gerçekleştirilen çene ucu ilerletme operasyonu teknikleri arasından uygun olan seçilmektedir.

Boyun Germenin Riskleri Nelerdir?

Her cerrahi operasyonda olduğu gibi, boyun germe ameliyatında da bazı riskler bulunur. Bunların bilincinde olarak işleme başlamanız, sizler için uygun olacaktır. İşlem sonrasında çok ciddi yan etkiler görülmez. Bununla birlikte, diğer operasyonlarda olduğu gibi, kanama ve enfeksiyon gibi riskler her zaman söz konusudur.

Çok nadir olarak görülen bir diğer sorun da operasyon geçirilen bölgede kalıcı his kaybı yaşamanızdır. Boyun yapınız ve ameliyat türüne bağlı olarak, morlukların geçmesi 7 ile 10 gün arasında değişiklik gösterir.

Bu şekilde istirahat etmeli ve ani hareketlerden kaçınmalısınız. Operasyonu en az riskle atlatabilmeniz adına, doktorunuzun önerilerine uygun olarak hareket etmelisiniz.

Boyun Germe Fiyatları 2022

Operasyonda fiyatlandırma, hastanın boyun tipine ve uygulanan tekniğe göre farklılık gösterir. Boyun germe ameliyatında birçok farklı tür bulunur. Hekiminiz yaptığı tetkikler sonucunda, size en uygun olanına karar verir. Karar verilen türe göre, fiyatlandırma da farklılık gösterecektir.

İşlemin çene ucuna yapılıp yapılmadığı da fiyatlandırmayı etkiler. İşlemle birlikte uygulanan yağ aldırma gibi operasyonlar da fiyatı değiştirir. Boyun germe ameliyatlarıyla ilgili en net bilgilere ulaşabilmek için dilediğiniz zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Operasyon hakkında detaylı bilgilere yer verdiğimiz yazımızda, aklınıza takılan her soru için bizlere ulaşabilirsiniz. Boyun germe estetiği ameliyatlarınızda, gerekli tüm tetkikleri yapar, tedavi sürecinize birlikte karar veririz. Boyun germe fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.